Dlatego, że psy nas uszczęśliwiają


DogoDogo w Fundacji Słyszę-Mówię-Czuję

Od roku 2012 jesteśmy częścią większej organizacji Fundacji Słyszę-Mówię-Czuję www.smc.org.pl, gdzie nasi terapeuci na czterech łapkach i opiekunowie realizują zajęcia w ramach dogoterapii. W Fundacji współpracujemy ze specjalistami i... razem pomagamy powiedzieć pierwsze słowa, a nasi terapeuci na czterech łapach są na pewno najmilszymi terapeutami. Na astronie Fundacji jest więcej informacji o naszych działaniach, zachęcamy do odwiedzenia galerii i fb Fundacji Słyszę-Mówię-Czuję.
Felusio w SMCfelusio

Jak wyżeł Hektor odnalazł w śniegu kobietę...

HektorW mroźną sobotę lutego, podczas późnego, wieczornego spaceru nasz znajomy wyżeł Hektor i jego Pan z trudem przechodzili przez zaśnieżone alejki przy osiedlowym parkingu. Temperatura wynosiła dużo poniżej zera, padał śnieg. W pewnym momencie, Hektor, który biegł luzem obok swojego Pana zatrzymał się i wyczuwając jakiś silny zapach oddalił się od swojego Pana. Kilka metrów dalej, między dwoma samochodami pies zatrzymał się i hałaśliwym szczekaniem wzywał swojego Pana. Okazało się, że między samochodami leży zmarznięta, przysypana padającym śniegiem kobieta. Było już bardzo późno, nikt nawet tamtędy nie przechodził. Zapewne kobieta zostałaby w tym miejscu do rana, gdyby nie Hektor.

Spotkanie w szkole


W samym środku zimy
odwiedziliśmy najmłodszą grupę dzieci
w małej szkole w Nadmie.

W sali zapanowała letnia atmosfera,
a przez okna podglądało nas słońce.

Uczniowie mogli przekonać się
jak można komunikować się z psem
oraz dowiedzieli się dlaczego jest to bardzo ważne.

Poza ważnymi wiadomościami o psach,
była też możliwość zabawy - dla wszystkich.

Pierwsze zajęcia w Klubie Radosnego Przedszkolaka

Okazało się, że nawet z małymi dziećmi można ustalić punkt po punkcie ważne zasady, przeplatając "wiadomości teoretyczne" ćwiczeniami i zabawami. Dzięki temu dzieci wiedzą jak się zachować podczas naszych spotkań, wiedzą też, czego nie można robić. Każde dziecko "podpisało" nasze zasady stawiając w miejscu na podpis swoją pieczątkę.
Podczas tych pierwszych zajęć dzieci dowiedziały się, kiedy i jak można głaskać psa; po co i w jaki sposób należy go nagradzać oraz co należy zrobić po zakończonej zabawie z psem. Poza tym przeżyły wiele emocji i po początkowej, naturalnej niepewności wszystkie maluchy chętnie uczestniczyły we wspólnym ćwiczeniu i zabawie, z czego najtrudniejsze było wspólne przeniesieni miski do Bąbla.
Podczas kolejnych spotkań wrócimy do poznanych zasad, a później dzieci będą realizowały przygotowany przez Agnieszkę program Klubu Merdającego Ogonka.

Praca psa-terapeuty według Turid Rugaas

Turid Rugaas
"Praca psa-terapeuty" oraz "Psy pracujące"
Kraków 25-26.09.2009

1. WSTĘP:

Według Turid głównym celem posiadania psa jest pomóc mu być szczęśliwym.

Podstawową zasadą, o której należy zawsze pamiętać - niezależnie od pracy, jaką wykonujemy z psem, jest to, że psy nie mogą cierpieć z powodu naszych ambicji, nieważne, jak wielkiej wagi wydaje nam się nasza praca.
Oznacza to, że musimy mieć konkretną wiedzę i rozumienie tego, co pies czuje i czym właściwie jest, oraz umieć dostrzec, czy pies jest w dobrej formie psychicznej i fizycznej.

Większość trenerów psów pracujących nie ma wystarczająco dużo wiedzy i zrozumienia emocji psa.

Psy naprawdę są w stanie robić rzeczy po prostu dlatego, że je o to prosimy, ponieważ jako zwierzęta stadne psy (i wilki) potrafią fantastycznie ze sobą współpracować!

Ludzie a Psy: Interakcje i Emocje - wykład Anne-Lill Kvam podczas zjazdu Pet Dog Trainers of Europe, 26.09.2009

Ludzie a Psy: Interakcje i Emocje - Anne-Lill Kvam (Norwegia)

Anne-Lill Kvam jest światowej sławy trenerką psów, specjalistką od pracy węchowej. Pracę z psami rozpoczęła w 1986 r. w Norwegii, szkoląc własnego psa poszukująco-ratowniczego. W 1995 r. uczestniczyła w szkoleniu na kursach trenerskich Turid Rugaas, a rok później zaczęła pełnoetatową pracę z psami. W latach 1997 - 2000 mieszkała w Angoli, gdzie szkoliła psy do wykrywania min przeciwpiechotnych i uczyła miejscowych trenerów psów.

Poniższe notatki zostały sporządzone podczas prelekcji Anne-Lill w trakcie zjazdu Pet Dog Trainers of Europe, 26.09.2009. Wystąpienie Anne-Lill wzbogacone było wspaniałymi zdjęciami, przedstawiającymi psy okazujące różnorakie emocje, i stanowiącymi doskonałe uzupełnienie tematu.

Uczymy się i rozwijamy

Jakość naszej pracy jest dla nas niezwykle ważna. Wiemy, w jakim stopniu sukcesy, jakie odnosimy w pracy z dziećmi, zależą od naszych umiejętności - dlatego dbamy o to, aby ciągle je podnosić, rozwijać się i uczyć czegoś nowego. Dlatego można nas spotkać na wielu seminariach, warsztatach i konferencjach.

Również kontakty z innymi profesjonalistami terapii z udziałem zwierząt są dla nas niezwykle istotne, dlatego na naszej stronie będziemy na bieżąco zamieszczać informacje o tym, gdzie będziemy w najbliższym czasie. Serdecznie zachęcamy do bezpośrednich spotkań i rozmów!

W dniach 25 - 27 września br. jedziemy do Krakowa, gdzie będziemy uczestniczyć w seminarium Turid Rugaas pt. "Praca psa-terapeuty", a także w cyklu warsztatów i wykładów w ramach zjazdu Pet Dog Trainers of Europe.

Porozmawiajmy o psich zmysłach

Taki tytuł ma spotkanie, na które zaprasza trener Robert Drozda do swojej pozytywnej szkoły dla psów. Dla nas, osób pracujących z psami, ten temat jest niezwykle ważny. Robert poruszy między innymi zagadnienia związane ze zmysłem dotyku - tak często wykorzystywanym podczas terapii kontaktowej. Wiedza, jak pracować, aby nie obciążać psa, aby ten dotyk był korzystny nie tylko dla osoby potrzebującej tej terapii, ale aby podczas pracy pies czuł się komfortowo i bezpiecznie, jest absolutnie niezbędna. Robert zaprasza w najbliższą niedzielę 20 września o godzinie 11 do Radości, ul. Ulanowska 15. Więcej informacji na blogu Roberta http://drozdaipsy.blox.pl/html

Zajęcia dla dzieci z wadą słuchu

Rozpoczęły się zajęcia dla dzieci z wadą słuchu. Zajęcia dogoterapii prowadzimy dzięki współpracy naszych terapeutów ze Stowarzyszeniem Usłyszeć Świat. Część dzieci uczestniczyła w zajęciach w poprzednim roku szkolnym oraz na obozie rehabilitacyjnym.

Dogoterapia dla radosnego przedszkolaka

klub Od października ruszają nasze zajęcia edukacyjne i terapeutyczne w integracyjnym Klubie Radosnego Przedszkolaka. Będziemy tam realizować projekt Klub merdającego ogonka. Dzieci dowiedzą się, jak bezpiecznie zachowywać się w stosunku do psa, jak pies pomaga człowiekowi i jak człowiek powinien się opiekować psem.

FotoDogo

Dziewczynka i pies

Pytanie

Jaka nazwa najbardziej pasuje do terapii z udziałem psa?:

Subskrybuj

Subskrybuje zawartość